13 Şubat 2011 Pazar

UzakDoğu Filmleri 4

The Host

Yılı - 2006
Ülke - Kuzey Kore9 Şubat 2000 tarihinde Güney Koredeki ABD ordusu üssünün morgunda şişeler dolusu zararlı atık, sırf tozlu diye Amerikalı bir doktorun emriyle lavaboya dökülür. Bu atıklar doğrudan Seul�un Han Nehrine gider. 2002 yılı Haziran ayında ise nehirde tuhaf şeyler olmaya başlar. Bir gün, devasa tuhaf siyah bir yaratık köprüde asılı olarak herkesçe görülür. Bu yaratık hem yüzebilmekte, hem de karaya çıkabilmektedir. Aynı gün şehrin en işlek parkına dalar ve herkesi önüne katar. Üstelik ölümcül bir virüs taşıdığına inanılmaktadır.

Öte yandan yaşlı Hie-bong, saf büyük oğlu Kang-du ile bir büfe işletmektedir. Kang-dunun küçük kızı Hyun-seo da onlarla birlikte yaşamaktadır. Yaratık, insanları öldürmekle kalmaz, bazılarını da kaçırır. Küçük Hyun-seo da babasının bir hatası yüzünden yaratığın eline düşer. Olayı duyan Hie-bongïun diğer çocukları Nam-il ve okçuluk sporu ile uğraşan, o gün de önemli bir müsabakadan gümüş madalya ile dönen Nam-ju yeğenlerinin öldüğünü sanarlar. Ama Hyun-seo ve birkaç kişi yaratık tarafından kanalizasyonun gizli bir bölümüne bırakılmıştır. Bir telefon ile babasına ulaşan Hyun-seo�nun yaşadığını öğrendikten sonra çeşitli girişimleri sonuçsuz kalınca dedesi, babası, amcası ve halası, gözüpek bir şekilde Hyun-seoyu bulmak üzere harekete geçerler.


Arahan

Yılı - 2004
Ülke - Kuzey Kore


Çaylak polis Sang Hwan, evrendeki enerji akışını yönetenler tarafından, evrenin mutlak gücünü kurtarmak ve düzeni sağlamak amacıyla eğitime tabi tutulur. Sang Hwan, şeytani usta Kara Bulut'u yenecek midir.

S Dairy

Yılı - 2004
Ülke - Hong KongJinny'e ilk adet döneminin hatırası olarak annesi tarafından ilk günlüğü verilir ve günlüğünün yanında artık aşık olacak yaşa geldiğini, aşkı için yazması gerektiğini belirten bir de not bulunur. O günden sonra Jinny aşk arayışlarına girer. Ama tek bulduğu başarısızlıklarla dolu ilişkilerdir.

Miss Gold Digger

Yılı - 2007
Ülke - Kuzey Kore
Mi-Su Shin (Ye-seul Han) güzel ve zeki bir reklamcıdır. Aynı zamanda mükemmel erkeğini seçmek için eşsiz bir flört teorisi vardır. Sırrı tekliflere açık olmak ve mümkün olduğu kadar fazla adayla görüşmektir: Karun kadar zengin bir adam, aşırı derecede zor Kore baro sınavını geçebilecek kadar inek bir yüksek lisans öğrencisi, geleceği parlak bir rapçi ve büyük bir reklam projesinde kendine yardım edebilecek bir komşusu. hepsiyle birden uyum sağlamak için bukalemun gibi türlü kişiliklere bürünerek her bir erkeği parmağında oynatmaktadır. Sonra her bir taliplisinin potansiyelini ölçmeyi dener, ama maalesef, düşüncesizce hazırladığı tertip açığa çıktıkça, Mi-su'nun planı müthiş şekilde ters teper. Acaba Mi-su'ya bir erkek kalacak mıdır?

Once Upon a Time
Yılı - 2008
Ülke - Kuzey Kore
Japonya sömürgeciliğinin hüküm sürdüğü 1940'lı yıllarda, bir dolandırıcı olan Bong-gu ve bir caz şarkıcısı olan Chun-ya, Seokguram mağarasındaki Buda heykelinin üzerinde bulunan, Doğunun Işığı adındaki elmasın peşindedir. Ama, Japonya'nın lideri elması ele geçirir ve bir an önce Japonya'ya götürerek bir kutlama partisi düzenler. Bong-gu ve Chun-ja, Doğu'nun Işığını çalmak için ortak olurlar.

Silmido

Yılı - 2003
Ülke - Kuzey Kore

silmido_poster4.jpg image by MissKazzy

1968 Ocağında Kore Cumhuriyeti Ulusu 124. Birliği üyesi 31 kişi, Mavi Ev'e (Kore Başkanlık Sarayı) saldırmak göreviyle Güney Kore'ye sızdı.124. birlikten tek sağ olarak ele geçirilen KIM Shin-jo TV'de canlı yayınlanan mahkeme sırasında, "sızmanın maksadı, neydi?" sorusuna, Ben, başkan Park Chung-hee'nin boğazını kesmeye geldim." diye haykırması tüm ülkenin kanını dondurdu. Jae hyun cinayete teşebbüs suçuyla idama mahkum edilen In-chan'a, kılıcını vatanı için kullanması durumunda hayatına yeniden başlayabileceğini söyler.H.D.I projesi kapsamında yapılan bu beklenilmeyen teklif In-chan gibi ölüm veya ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış 30 kişiye daha söylenmiştir. 

H.D.I projesi ölüm veya ömür boyu hapse çarptırılmış 31 kişinin, başkan Park Chung-hee'ye yapılan suikast girişimine misilleme yapmak amacıyla, Kuzey Kore Başkanlık Sarayını havaya uçurmak için Silmido adasında askeri eğitim ile zorlu bir eğitim almalarını sağlıcak çok gizli bir projedir.Proje başarıya ula
ştığı zaman ölüm veya ömür boyu hapse çarptırılmı 31 özel birim üyesine hayata yeniden başlamaları sözü verilir.

My Love

Yılı - 2007
Ülke - Kuzey Kore Birçok insan aşkın mucizesini güneş tutulmasının büyüsü altında deneyimlemektedir. Se-jin saplantılı bir biçimde Ju-won adında tuhaf genç bir kadına aşıktır; So-hyun Ji-wu için hissettiklerini ona sarılarak ve nasıl böyle sağlam bir içici olduğunu sorarak itiraf eder;
Jeong-seok reklam yazarı olan bekar bir babadır, ve kendisine yaklaşmasını hep engellediği Su-jeong tarafından sevilmektedir. Jin-man ise eski sevgilisini görmek için Kore'ye dönen özgürce-sarıl gönüllülerinin bir üyesidir.


The Foul King

Yılı - 2000
Ülke - K.Kore
Banka memuru olarak çalışan Dae-Ho bir gün profesyonel olarak güreşe (AmerikanGüreşi'ne) başlamaya karar verir. Kendisine biçilen rol ise sürekli faul yapan bir güreşçidir.

Black House
 

Yılı - 2007
Ülke - Kuzey Kore

 


Eski bir banka çalışanı olan Jun-Oh, bir sigorta ajansındaki işinin ilk gününde; birinin intihar ettiği bir durumda, biriktirilmiş hayat sigortası poliçelerine ne olacağını soruşturan bir kadından telefon alır. Bir kaç gün sonra da Jun-Oh'a, bir poliçe sahibi tarafından, bizzat evine gelip gelemeyeceği sorulur. Eski ve yıpranmış eve vardığında Jun-Oh, asık suratlı bir adam tarafından karşılanır.Bir süre konuşurlar ve daha sonra adam sigorta çalışanından, oğlunun odasına gidip onunla konuşmasını ister. 

Sigorta çalışanı odanın kapısını açar açmaz, çocuğu bir iple tavana asılı ve ölü olarak bulur. Polis durumu hemen araştırmaya başlar ve otopsiyle diğer kanıtlar ışığında olayın bir intihar eylemi olduğuna karar verir. Bu olaydan sonra çocuğun babası Jun-Oh'un ofisine gelir ve oğlunun hayat poliçesiyle ile ilgili parayı sorar. Jun-Oh adamdan şüphelenir ve adama soruşturma yargıcının raporu gelene kadar beklemesini söyler. Bunun üzerine adam öfkelenip ofisi terk eder. Yine de her gün gelip parayı sormaya devam eder. 

Sonunda Jun-Oh'un patronu adama, oğlunun hayat sigortası poliçesini ödemeye karar verir. Bütün yaşananlardan sonra Jun-Oh'un hayatı normale dönmez ve hatta peşine takılan biri yüzünden her şey daha da kötüye gider -ki bu kişi yüksek bir olasılıkla ödemeyi sonlandırdıkları poliçe sahibidir.

My Taecher

Yılı - 2006
Ülke - Kuzey KoreÖğretmenler gününde kızlı-erkekli bir grup genç, ilkokulda kendilerini eğiten öğretmenleri Bayan Park'ı ziyaret etmek için kırsal bölgedeki evine gider... artık yaşlı ve tekerlekli sandalyeye mahkum olan Bayan Park o gençlerle aynı yaşta, eski bir öğrencisi olan genç bir kız Mi-ja tarafından bakılmaktadır... ve 

Mi-ja öğretmeninin kendisi gibi geçmişte öğrencileri ve arkadaşları olan bu gençler için güzel yiyecek ve içeceklerle donattığı bir ziyafet hazırlamıştır.
Kimi tek başına, kimi arkadaşıyla güle oynaya gelen bu gençler hal hatır sorup, öğretmenlerine saygılarını sunarlar... ancak bu gençlerde tuhaf bazı şeyler vardır: hepsi fiziksel ya da ruhsal varlıklarında bir rahatsızlığın izini taşımaktadırlar... ve misafirliklerindeki ilerleyen zamanla birlikte önce laf arasında, sonra daha sert bir biçimde bu "izlerin" sorumlusu olarak öğretmenleri Bayan Park'ı açıkça suçlamaya başlarlar... ve bu öğretmenler günü kutlamasına sanki intikam almaya gelmiş gibidirler...


My Wife Is a Gangster

Yılı - 2001
Ülke - Kuzey KoreBir bayan mafya lideri olan Cha Eun-jin'in (Eun-Kyung Shin) ablası kanserdir ve ölmeden önce kızkardeşinin evlenip bir yuva kurduğunu, çocuğu olduğunu görmek ister... Yaptığı işin tehlikesi ve sertliği yüzünden korkulan birisi haline gelen ve kadınsı özellikleri yok olmaya yüz tutan Eun-jin'in bu yüzden pek de talibi yoktur.

Çekici bir kadın olmayı öğretsin diye bir hayat kadınını kiralar ve umutsuzca en akla hayale gelmeyecek yerlerde bile kendine bir eş aramaya başlar... Ancak, bu arada kendi gurubunun da bağlı bulunduğu büyük mafya patronları arasında bir savaş başlamıştır ve evinin kadını olma fikrine alışmakta olan Eun-jin bir kez daha silahını kuşanmak zorunda kalacaktır.


My Wife Is a Gangster 2

Yılı - 2003
Ülke - Kuzey Kore
Makas çetesinin lideri Eun-Jin ablasının ölüm döşeğindeki vasiyetini yerine getirmek için yaşadığı evlilik sürecini ve kadınlığı ile mafya liderliği arasında gelgitler oluşmasını sağlayan Eyvah Karım Mafya filminin devam filmi olan Eyvah Karım Mafya 2 - Efsane Geri Döndü, karşı çete üyeleriyle gökdelen tepesinde yapılan kavga sırasında Eun-Jin gökdelenden aşağı düşer ve çarpmanın etkisiyle hafızasını kaybeder. 

Yerde baygın halde yatan Eun-Jin'i oradan geçmekte olan deniz ürünleri restoranı işletmekte olan Yun Jae-cheol tarafından evine götürülür. Hafıza kaybına uğrayan Eun-Jin restoranda garsonluk yaparken bi taraftanda geçmişini aramaktadır.Fakat bulundukları mahalleye "Beyaz Köy" adında bir alışveriş merkezi yapılacağı için mahalleli Beyaz Köpekbalığı çetesinin baskısına maruz kalmaktadır.Geçmişini arayan Eun-Jin'in ayağına geçmişi kendisi gelmiş, bol aksiyon ve komedi getirmiştir.


My Wife Is a Gangster 3

Yıl : 2006
Ülke : Kuzey Kore

  File:My Wife Is a Gangster 3.jpg

Serinin ilk 2 filminden bağımsız bir yapım oldğu için yinede başarılı bir yapım olmuş.Hong Kong'ta bulunan Hwabaekryun Çetesi liderinin kızı Aryong, Black Dragon Çetesinin kıdemlilerinden birinin ölümüyle ilgili olaya karıştığı şüpesiyle Black Dragon Çetesinin lideri Jwa Guk Choong tarafından aranılan kişi olmuştur.Hwabaekryun Çetesi lideri Bay Lim, kızı Aryong'u korumak için Güney Kore'ye annesini aramaya gönderir.

Aryong'un Güney Kore'de geçireceği zaman süresinde onu korumak için mafyaya mensup Ki-chul, onun iki beceriksiz adamı ve iletişim için çevirmenlik yapacak olan korkak bir çevirmen görevlendirilir.Eyvah Karım Mafya serinin üçüncü film olan, Eyvah Karım Mafya 3 filmi ilk iki filmden tamamen ayrı, bambaşka bir kadro ve bağımsız hikayesiyle yine aksiyon ve komedi vaat ediyor.Eyvah Karım Mafya film serisinin ilk ikisinde başrol alan Eun-Kyung Shin'in bu filmde olmayışı ilk olarak izleyenleri hayal kırıklığına uğratsada, O'nun yerine başrol oynayan Tayvan'lı güzel Qi Shu'nun Angelina Jolie olan benzerliğiyle bu açığı çabuk kapatıyor.


The Worst Guy Ever

Yılı - 2007
Ülke - Kuzey Kore
Ju-eyon ve Seong-tae 10 senedir birbirini tanıyan çok samimi
arkadaşlardır.Ama bir gece birlikte yattıktan sonra, arkadaşlıkları sona erer.Evliliğin rahatına ve güvenliliğine sığınan ikili, idaellerini bırakıp karı koca olmaya karar verirler.Kısa süre sonra tanışacakları hayatlarının aşklarından habersiz.Seong-tae'yi cezbeden çekici bir editor ve Ju-yeon'u baştan çıkartan bir reklam müdürü...Ufak bir gülümsemeyle yeni çiftin hayallerini kabusa döndürüyorlar.Mutluluğu yakalama çabasıyla uğraşırken, birkaç gün sonra hayatlarında aldıkları en kötü kararla karşı karşıya geleceklerdir.


A Dirty Carnival

Yılı - 2006
Ülke - Kuzey Kore
Byung-doo, 29 yaşında suç dünyasında kariyer yapmaya çalışan hırslı bir gençtir. Kore mafya hiyerarşisinde 5-6 üyeden oluşan bir alt grubun da lideridir aynı zamanda. Bir yandan yükselebilmek için uğraşırken diğer yandan da geçim sıkıntısıyla boğuşmaktadır. Hasta annesi, eğitimine devam eden kız kardeşi ve serseri(!) kardeşinden oluşan ailesinin yükü de omuzlarındadır. 

Hiyerarşi içerisinde üstü olan patronu Sang-chul'a sadakatini, vefasını ispatlamış olmasına rağmen, Sang-chul'un muhtemelen ondaki yükselişi farketmesiyle kıskançlıkla onu gözardı etmesine, ona değer vermemesine ve onu aşağılamasına engel olamamaktadır.
Diğer yandan Byung-do'nun ilkokul arkadaşı Min-ho yönetmen olmuş ve ses getirecek bir suç filmi hazırlığındadır. Min-ho filmi için suç dünyasını araştırmakta, mezun olduğundan beri görmediği Byung-do'ya ulaşıp onun yardımlarıyla filmini tamamlayıp kariyeri için iyi bir başlangıç yapmayı amaçlamaktadır. 

Byung-do'nun, arkadaşı Min-ho'yla buluşmasından sonra, Min-ho aracılığıyla çocukluk aşkı Hyun-joo'yu da bulur ve bu vesileyle aşklarının yeniden filizlenmesini de sağlar. Bu arada önünde Sang-chul varken yükselemeyeceğinin farkına varan Byung-do, daha üstteki patronları Hwang'a kendini göstermek için önüne gelen fırsatı iyi değerlendirmesiyle önlenemeyen olaylar silsilesi başlayacaktır.

1 yorum: