13 Şubat 2011 Pazar

UzakDoğu Filmleri 5

Film Adı - Wang-ui namja - King and His Men
Yapım Yılı - 2005
Tür - Tarih,Dram
Ülke - K.Kore


Kore tarihinden gerçek kişilerin ele alındığı bir dönem dramı. Kendisiyle alay eden kadınsı kraliyet soytarısına âşık olan acımasız kralın bu hayranlığı, en gözde cariyesinin kendisine derin öfke ve kıskançlık duymasına yol açmıştır. Gösterilerinde genellikle kadın rollerini canlandıran soytarı, aynı zamanda bir erkek soytarıyla da yoğun bir duygusal ilişki içerisindedir. Tüm bunlara rağmen film bu aşk üçgenini değil, kader, güç ve sınıflar arasındaki mücadele ile özgür bir ruha sahip olma temalarını işlemektedir.
Film Adı - My Darling FBI -
Yapım Yılı - 2008
Tür - Komedi
Ülke - K.Kore


Mimi, Birleşmiş Devletler�deki Kore elçiliğinde çalışırken, Albert ile birbirlerine aşık olurlar. Ama Albert, Mimi�ye evlenme teklif edeceği gün ortadan kaybolur. Albert aslında bir FBI ajanıdır ve bunu Mimi�den saklamak zorundadır. Mimi, vizesi dolduğunda, memleketine döner. Albert de onun peşinden gider ama geç dilenmiş bu özür, Mimi ve komşularının hoşuna gitmez.
Film Adı - Geu nom moksori - Voice of a Murderer
Yapım Yılı - 2007
Tür - Dram , Gerilim

Ülke - K.Kore


1991 yılı Güney Kore'sinde durgun bir yaz akşamı ünlü haber spikerinin (Han Kyung-bae) oğlu kaçırılır.Baba sakin kalmaya çalışırken, anne çılgına döner.Kısa zaman sonra çalan telefondaki ses, oğullarını güvenli şekilde görebilmeleri için 100 milyon istemektedir.Sonraki 44 günde umutsuzluğa kapılmış ebeveyler, esrarengiz sesten 60 telefon çağrısı daha alır.Bu zaman esnasında ebeveyler ve polisler, onların oğlunun dönmesi için kaçıran kişi ile zekaların sinir enkazı haline gelme oyunu oynar
Film Adı - Sik-gaek - Le Grand Chef
Yapım Yılı - 2007
Tür - Komedi
Ülke - K.Kore


Bir basın toplantısında, özel bir öneme sahip bir aşçı bıçağı halka tanıtılır. Bıçak, Chosun Hanedanının son Koreli kraliyet aşçısına aittir ve bu bıçakla aşçı krala ve ülkesine bağlılığını sergilemek için kollarını kesmiştir. O dönemin Japon bürokratı aşçının verdiği hükümle derinden etkilenmiş ve bıçakla Japonya'ya dönmüştür. Şimdiyse, oğlu bu değerli bıçağı gerçekten hak eden kişiye iade etmek üzere Kore'ye gelmiş ve bu bıçak için en iyi aşçıyı bulmak amacıyla bir aşçılık yarışması ilan etmiştir. Böylece, kraliyet aşçısının iki çırağının torunları arasındaki bu yazgısal mücadele başlamıştır.
Film Adı - Portrait of a Beauty
Yapım Yılı - 2008
Tür - Dram
Ülke - G.KoreSaray ressamlarının yetiştiği köklü bir ailede doğan Yun-jeong, yedi yaşındadır ve resim konusunda yetenekli bir kızdır. Yine de ailene geleneğini devam ettirmek erkek kardeşe düşmektedir, tüm baskı onun üzerindedir ve bir kız olarak Yun-jeong'un profesyonel bir ressam olmasına izin yoktur. Abisi kendisine yüklenen sorumluluğu üstlenmek için çalışırken, Yun-jeong ona yardım eder ve gizlice abisi için resim çizer. Ancak küçük kızın hayatı abisinin yeteneksizliğinden dolayı intihar etmesiyle alt üst olur. Ailenin onurunu korumak için Yun-jeong, abisinin ismini almaya ve erkek olarak yaşamaya zorlanır. Bu şekilde kendi kimliğini gizleyerek büyür.

Artık bir yetişkin olmuş ve saray ressamlığına kabul edilmiş olan Yun-bok'un dehası ve yeteneği, dönemin bir diğer büyük ressamı olan Kim Hong-do'nun kalbini fetheder. Fakat kızın cesur tasvirleri kraliyet enstitüsü tarafından müstehcen sayılıp kınanır. Daha sonra Yun-bok Kang-mu ile tanışır ve ona büyük bir aşkla bağlanır. Hayatında ilk kez, yarattığı her şeyden, tüm çalışmalarından vazgeçip; sadece seven bir kadın olmak için büyük bir arzu duyar. En iyi öğrencisi olan Yun-bok'un dehasına hayran olan Kim Hong-do ise, onunla ilgili her şeyi sevmeye ve öğrencisine aşık olmaya başlar. Bu da cariyelerin evinde yaşayan bir Giaseng olan (Kore'de eski dönemlerde, özellikle kralları ve soyluları eğlendirmek için çalışan kadınlar) ve Hong-do'ya gizli bir aşk besleyen Seol-hwa'nın öldürücü bir kıskançlığa kapılmasına neden olur.
Shin Yun-bok'un baş yapıtı olarak sayılan "Bir Güzelin Portresi"nin arkasında yatan sır, 250 yıllık sessizlikten sonra nihayet gün ışığına çıkmıştır.


Film Adı - Ssanghwajeom - A Frozen Flower
Yapım Yılı - 2008
Tür - Dram
Ülke - K.Kore


Goryeo döneminin son demlerinde Yuan Hanedanı tarafından politik olarak çıkarlarına göre kullanılan Goryeo Hanedanının hırslı kıralı Kunryongwe'yi örgütler. Kunryongwe'nin komutanı Hong Lim Goryeo kralını çok etkileyince Kraliçe, Hong Lim ve kral arasındaki ilişkiyi isteksizce gözetler. Bu sırada, Goryeo ve Yuan arasındaki ikili ilişkiler gittikçe kötüleşmektedir, çünkü Yuan, kralın oğlu olmadığı sebebini bahane ederek kralın kuzenini Goryeo Veliaht prensi olarak ilan etmek ister. Kral bunu kesinkes reddedince Yuan'a bağlı olan Goryeo'nun yüksek mevkilerdeki yetkili kişileri kralla anlaşmazlığa düşer. Bir gün, Kral, Hong Lim'e gizli ama reddedilemez bir emir verir: Goryeo'nun bağımsızlığını Yuan'dan korumak ve Goryeo tahtının varisi olacak bir oğula sahip olmak için Kraliçe ile yatması emrini...
Film Adı - Salanghal ddae iyagihaneun geotdeul - Solace
Yapım Yılı -2006
Tür - Romantik
Ülke - K.KoreEczacı In-ku (Suk-kyu Han) için evlilik meselesi en son sıraya düşmüştür, çünkü zihinsel özürlü kardeşi onun bakımına muhtaçtır. Babasının bıraktığı borçları ödemek için kendini paralayan taklit elbise tasarımcısı Hye-ran (Ji-su Kim) tam bu anda hayatına girer. Önlerine çıkan bu fırsat hayatta neyi ıskaladıklarını görmelerini ve teselliyi birbirlerinde bulmalarını sağlar. Ancak, birbirlerine karşı olan aşkları büyüdükçe, birbirlerine karşı olan yükleri de ağırlaşır.


Film Adı - Naesaengae gajang areumdawun iljuil - My Lovely Week
Yapım Yılı - 2005
Tür - Dram
Ülke - K.Kore


Kahve dükkanı işleten ve hayali aktris olmak isteyen bir hanım, hayatının filmi Rambo olan maço bir polis, cinsel tercihi konusunda kafası karşık olduğundan insanlarla iletişim kuramayan bir müzik prodüktörü, çılgın bir psikiyatrist hanım, 7 yaşında lösemili bir kız çocuğu ve onun erkek arkadaşı, işportacılık yapan ama bunu karısından saklayan bir adam, sokakta yiyecek satan ve bunu kocasından saklayan bir kadın, asıl mesleği öğretmenlik olan ama işsiz kalınca hizmetçilik yapan bir genç, hırslı bir tv muhabiri genç hanım, eski yıldız basketbolcu yeni tahsildar mutsuz bir adam, sinema işletmecisi yaşlı bir Audrey Hepburn hayranı adam, panik bozukluğu olan genç bir popstar ve aşkı ile kilise arasında sıkışmış genç bir rahibe adayı.
Bir hafta içerisinde yaşanan, ve değişen hayatlar.
Film Adı - Mu-rim-yeo-dae-saeng - My Mighty Princess
Yapım Yılı - 2008
Tür - Komedi
Ülke - K.KoreKANG So-hwi, güzel bir dövüş sanatları dehasıdır, ve yetişkinliğe doğru bir yolculuğa çıkmak üzeredir. Ama onun yolculuğu başkalarınınkine benzemez. İnsan üstü gücü ve dövüş sanatlarındaki ustalığı üniversitedeki arkadaşlarını, hatta gönlünü kaptırdığı delikanlıyı bile korkutur. Çok üzülen So-hwi dövüş sanatlarından vaz geçer ve artık farklı bir yol seçmeye karar verir.
Kendisi de bir dövüş sanatçısı olan babası, aile geleneğinin son mirasçısını kaybetmekten korkar ve So-hwi'nin eski arkadaşı olan Il-young'ı onu kararından vaz geçirmesi için görevlendirir.

Bu sırada, kötü ruhlu Heuk-bong dövüş sanatları dünyasını ele geçirmek için geçmişte çaldığı efsanevi "Keskin Kılıç"la kılıç ustalarını teker teker öldürerek bir savaş çıkartır. So-hwi'nin babası Heuk-bong'u durdurmak için karşısına çıkar, ama ölümcül bir şekilde yaralanır.
Babası ölüm döşeğindeyken, So-hwi içini kavuran intikam ateşiyle bir kez daha kılıcına sarılır...
Film Adı - Haneul jeongwon - Garden of Heaven
Yapım Yılı - 2003
Tür - Dram
Ülke - K.Kore


Vasiyetinde hastanesini bırakan ve onu işletmesini isteyen babasının
da ölümüyle hayatta yapayalnız kalan genç bir adam olan Ohsung,
babasının son isteğini yerine getirmek istemez önceleri... Daha sonraysa orayı bir dinlenme tesisine çevirmeye karar verir ve kendisine mali destek olmasını istediği arkadaşlarıyla bir barda buluşur. Masalarında onlara eşlik edip içki içen genç kızlardan onun payına düşen acemi de olsa, çok güzel ve sevimlidir...
Ancak, ilgisini çeken bu kızın sağlığının iyi olmadığını fark eder..
Film Adı - Gyeongui-seon - The Railroad
Yapım Yılı - 2007
Tür - Dram
Ülke - K.Kore


rastlantılar sonucu kaderin biraraya getirdiği iki kişi...

biri, genç ve güzel bir kolej asistanı olan ve danışmanı olan
evli profesörle yasak bir ilişki yaşayan Hanna'dır (Son Tae Young)...
profesörün karısı aralarındaki ilişkiyi öğrenmiş ve karşısına çıkmıştır.
yüzüstü bırakılan Hanna son trene atlayıp baba evine doğru yola çıkar diğeri, her gün aynı hat üzerinde yaptığı seferlerle hayatı sıkıcı hale gelmiş tren makinisti Man Soo'dur (Kim Kang Woo)... hayatındaki tek ilginç şey, okumaktan hoşlandığı aylık bir derginin çıkan her sayısını trenine kadar gelerek ona veren gizemli bir genç kızdır...

ancak bir gün Man Soo'nun treni bir kazaya karışır, ve sonucunda kendisini toparlaması için birkaç günlük bir özel izin verilir... o da son trene atlayarak yaşadığı kötü olaydan uzaklaşmak ister... ikisi de son durakta inerler, ancak şiddetli kar yağışı yüzünden kendilerini hedeflerine ulaştıracak bir araç bulamayınca geceyi bir otel odasında geçirmek zorunda kalırlar... bir kolej asistanıyla bir tren makinistinin görünüşte hiçbir ortak noktası yok gibidir... ama hem Man Soo, hem de Hanna, acılarını paylaşıp teselliyi birbirlerinde arayabilecekleri yegane iki yabancıdır...
Film Adı - Geungnakdo sarin-sageon - Paradise Murdered
Yapım Yılı - 2007
Tür - Gizem,Komed,Gerilim
Ülke - G.KorePeninsula'nın güney sahilinde Cennet Adası isminde 17 sakini olan bir ada vardır. Cennet Adası ismini nefes kesen dagları ve iyi huylu insanları sayesinde almıştır. Bu güzel vahaya gelenlerde dert, tasa ve stres uçup gider. Ama bir gün aniden adada birisi kaybolur, geride hiçbir iz bırakmadan. Kanlar içinde bir ceset bulunduktan sonra ortalık iyice karışır ve herkes birer şüpheli haline gelir.
Kızgın deniz anakaraya gitmelerine mani olur ve tek iletişim aygıtları olan radyo paramparca edilmiştir. Adada tuzağa düşürülmüş insanlar birbirinden şüphe etmektedir ve görünmeyen bile olası bir şüphedir. Günden güne iğrenç sırlar açığa çıktıkca, cennet olan bu ada yavaş yavaş ölüm adasına dönüşür...
Film Adı - Ba Bo
Yapım Yılı - 2008
Tür - Dram
Ülke - K.KoreJi-ho umut veren bir piyanisttir, ve yıllarca yurt dışında tahsil görüp piyano çalmaktadır. Ama bir gece ansızın bir sahne korkusu duygusuna yakalanır ve bir daha bundan kurtulamaz. Çaresizlik içinde, yurduna döner ve eski sınıf arkadaşı Sung-ryong ile karşılaşır. Bir zamanlar çok zeki bir çocuk olan Sung-ryong bir kaza geçirmiştir ve şimdi yirmili yaşlarının sonundayken hala altı yaşındaki bir çocuğun zekasına sahiptir. Çok unutkandır, ama ilk aşkı Ji-ho'yu asla unutmamıştır. Sung-ryong'un deforme olmuş aklının diğer yarısında sadece ailesi,  kız kardeşi Jee-in vardır.
Ona bakmak için, Sung-ryong Jee-in'in okulu önünde tost satmaya başlar. Ama Jee-in zeka özürlü ağabeyinden utanır ve onu tanımazlıktan gelir. Sung-ryong'un iyi niyetli düşüncesini anlayansa sadece eski arkadaşı Sang-soo'dur. Ama Sung-ryong kaçınılmaz bir şekilde gangsterlerin dünyasına düşer. Ji-ho hala kendi derdindedir, Jee-in hastalanmıştır ve Sang-soo tehikeli bir çatışmaya karışmıştır. Ama onların tüm acıları hiç kimsenin öngörmediği bir şekilde sanki bir mucize olmuşcasına Sung-ryong tarafından dindirilir...
Modern Boy(2008)
Tür : Drama , RomanLEE Hae-myung erken gelişme dönemi olarak adlandırılan ve Japon sömürgesinin egemen olduğu 1930'larda, Seul'un en modern erkeği olmakla gururlanan zengin biridir. Japon arkadaşı Shinsuke ile, lüks hayatının keyfini sürerken; dans salonlarında veya kafelerde gördüğü, beğendiği kızlarla da birlikte olarak günlerini geçirir. Bir gün, bir dans salonunda, şaşırtıcı bir biçimde güzel olan ve kendine "Laura" diyen CHO Nan-shil'i keşfeder ve görür görmez çarpılır. İkili çıkmaya başlarlar. Hae-myung Nan-shil'e aşık olmuştur ve onun da kendisine aşık olduğuna inanmaktadır. Ne var ki, Nan-shil onun tüm değerli eşyalarını alır ve bir iz bile bırakmadan ortadan kaybolur.....Shutter
2004
Tayland Hong Kong ortak yapım
HorrorGenç fotoğrafçı Tun ve kız arkadaşı Jane bir gece arkadaş toplantısından dönerken kazara birine çarparlar. Panikleyen çift, olay yerinden hemen uzaklaşmayı tercih ederler. İlerleyen günlerde Tun’ın çektiği fotoğraflarda gizemli gölgeler fark etmeye başlamalarıyla sakin yaşamları yavaş yavaş kabusa dönmeye başlar..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder