13 Şubat 2011 Pazar

Uzakdoğu Filmleri

Sexy Teacher

Yıl: 2006
Ülke: Güney  Kore

                                                                                                   

Okula yeni bir stajyer öğretmen tayin olur ve  kendisi güzel olmasının yanısıra akıllıdır ancak çevresindeki bütün erkekler bu yeni gelen öğretmenin etrafında pervane olur ve her fırsatta onun hakkında konuşmaktadır.. Herkes bir şekilde kendisiyle çıkmak istemektedir ve bu nedenle farklı farklı dedikodulara da malzeme olur. Okulun bir de disiplin müfettişi vardır ve kendisi tam bir disiplin delisi olduğu için ahlaksız birşeyler olmasından korkmakta ve sürekli bu öğretmeni göz hapsinde tutmaktadır.Olaylar bir şekilde gelişir ve sürpriz bir son ile seyirciyi şaşırtır.

Old Boy

Yıl: 2003
Ülke: Güney Kore
Konusuna değinmeden önce hatırlatmakta yarar var diyerek ;Old Boy Güney Kore li yönetmen Chang Wook Park ın intikam üçlemesinin ikinci filmidir.
ilk filmi ise Sympath For Mr.Vengeance ve üçüncü filmi ise Sympath For Lady Vengeance dır. Eger izlemeyi düşünüyorsanız bu üç seriyi bulup izlemenizi tavsiye ederim


Son derece patavatsız yaşayan bir adam vardır.. hergece içip sarhoş olmakta, herkese sataşmakta, sürekli sorun çıkarmaktadır.. birgün aniden birileri tarafından kaçırılır ve sorgusuz sualsiz 15 sene bir odada yaşamak zorunda kalır.. 15 sene sonra da aniden serbest bırakılır.. bundan sonraki tek amacı olayların nedenini çözmektir.. gelişmeleri merakla izlerken zamanın nasıl geçtiğini farketmiyorsunuz.. başlangıçta biraz sıkıcı gibi görünse de film yavaş yavaş güzelleşiyor..Crying Out Love In The Center Of The World

Yıl: 2004
Ülke: Japonya
Aki ve Ritsuko nişanlıyken, Ritsuko ansızın ortadan kaybolur. Aki, Ritsuko'nun peşinden çocukluğunun geçtiği kasabaya gider. Genç adam kasabaya vardığında 17 sene önce yaşadığı ilk aşkını hatırlar. Aki, yıllar önce okullarındaki en güzel kızlardan birisi olan Sakutaro ile ilk aşkı yaşamıştır. Aki ve Sakutaro'nun ilişkilerinde birbirleri için kaydettikleri kasetler çok önemli yer tutmaktadır.

Henüz 16 yaşında olan iki gencin arasındaki romantik ilişki Sakutaro'nun sağlık sorunları nedeniyle son bulur. Aki yıllar önce yaşadıklarını hatırlarken, o zamanlar Ritsuko'nun da hikayeye dahil olduğunu farkeder. Geçmişteki aşkını gözden geçiren Aki, şimdiki aşkını kaybetmemek için elinden geleni yapmaya kararlıdır.


Dororo

Yıl: 2007
Ülke: Japonya

Japon çizgi romanlarının usta ismi, manga devi Osamu Tezuka'nın eserinden uyarlanan Dororo, Japonya'da beklenmeyen bir başarıya imza attı. Yapımcı Takashi Hirano, fantastik aksiyon filminden yola çıkarak bir üçlemeye imza atacaklarını açıkladı. Akihiko Shiota tarafından yönetil en Dororo, biyonik bir savaşçının serüvenlerini anlatıyor.

A Moment To Remember

Yıl: 2004
ülke: Guney Kore

Genç bir kızın istasyonda bekleme sahnesi ile film başlar ; birlikte kaçmaya hazır olduğu bir erkek tarafından ekilmiştir. yıkılmış bir vaziyette evine dönerken bir markette bir adam ile karşılaşır ve filmin konusu hakkındaki ilk ciddi sinyali alırız. Yaşanan bir aşk, bağlılık, korkular, intikam, fedakarlık ve tabiri caiz ise bütün bunları "baltalayan" sürpriz gelişmeler.. ve herşeyden önemlisi, affetmenin ne kadar yüce bir erdem olduğunun anlatılması.. Filmdeki kola sahnesi ve kızın çizimleri akla kazınacak nitelikte idi..


200 Pounds Beauty

Yıl: 2006
Ülke: Guney Kore


Önceleri şişman, haliyle pek itibar görmeyen ama çok güzel
sesi olan, fakat hep arka planda şarkılar söyleyen birisidir.
Aşık olduğu adam ona iyi davransada o hep başkalarıyla takılıyor.Sevdiği adamın gözüne girebilmek için son çare olarak plastik cerrahiye başvuruyor ve sonuç olarak.... hikaye burda hem eğlenceli bir hal alıyor hemde izlemeye değer bir romantik film olma niteliği taşıyor..Daisy

Yıl: 2006
ülke: Güney Kore


Bir kıza aşık olan 2 erkek ,
Bunlardan bir tanesi kız için çok fazla fedakarlık yapmış ancak kız hangisi olduğunu bilmiyor. Kız o fedakarlıkları yapan erkeği bekliyorken, diğer erkek bu fedakarlıkların üstüne konarak kızın kalbini çalıyor ancak sonra ortadan kayboluyor.Esas oğlan ikinci planda kalıyor ama kızı da üzmek istemiyor bu nedenle kıza yardım etmeye karar veriyor ve diğer adamı aramaya başlıyorlar.Bulduklarında ise....


iL Mare

Yıl: 2000
ülke: Guney Kore


Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın

Yazlık evde bir süre kaldıktan sonra şehirdeki evine taşınırken posta kutusuna bir mektup bırakır ve birisinden önemli bir mektup beklediğini, eğer yazlığın yeni kiracısı bu mektubu alırsa kendisine postalamasını yazarak yazlıktan ayrılır.Yazlığa taşınan esas oğlan mektubu alır ancak yazlık ev daha yeni yapılmıştır ve kendisi de ilk oturan kişi olacaktır.Bırakılan mektuptaki kızın adresine gider bakar, oradaki bina henüz inşaat aşamasındadır..Duruma bir anla
m veremez ve bir cevap yazarak yine kendi posta kutusuna koyar..Bu şekilde mektubu bırakan kişiye ulaşabileceğini düşünür.

Crazy First Love

Yıl: 2003
ülke: Güney Kore


Tae-il Son sevdiği kızı sürekli kızın babasından ister ama kızın babası da bir öğretmen olarak oğlanın önce eğitimini tamamlamasını isteyerek vermez. Önce liseyi bitirirse kızını vereceğini söyler, Sonra üniversiteyi kazanırsa, ve daha sonra mezun olursa kızını vereceğini söyler. Oğlan tüm bunları yerine getirmeye çalışırken kızı biraz ihmal eder..

Winds Truck

Yıl: 2004
ülke: Guney Korehttp://img239.imageshack.us/img239/2553/windstruckqz2.jpg

İzinli olduğu birgün bir kapkaç olayına denk gelir ve hırsızı yakalamak yerine onu kovalayan kişiyi yakalar ve bu şekilde ilk tanışma gerçekleşir daha sonra tesadüfen denk gelmeye başlarlar..
Birbirlerini tanıdıkça doğru insanı bulduklarını düşünmeye başlamışken her zamanki gibi ilginç gelişmeler olur
ve malesef yine kader ağlarını örerek hem komediye, duygusallığa hemde gerçek aşk ın insanlar üzerinde nasıl etki oluşturduğuna yer veriyor.


White Valentine

Yıl: 1999
Ülke: Guney Kore


whitval.jpg image by avistablog2
Birgün açık kalmış bir pencereden güvercin kaçar ve kasabada yaşayan başka bir kızın penceresine konar ve bu güvercinin bacağında, trafik kazasında ölmüş olan sevgiliye yazılı bir mektup vardır.Diğer kız bu mektuba bir cevap yazar ve güvercini pencereden gönderir..Bu şekilde başlayan yazışmalar devam eder......

The Art Of Seduction

Yıl: 2005
ülke: Guney Kore


Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın

Yakışıklı bir erkek.. Güzel bir kadın..
ikisi de cazibelerini kullanarak insanları elde etme ve kullanma konusunda profesyoneldir
peki kader bu ikisini karşılaştırırsa ne olur..

About Love

Yıl: 2005
Ülke: Taiwan / China / Japan ortak yapım
Film, 3 ayrı şehirde (Tokyo, Taipei, Shanghai) geçen kısa metrajlı romantik, melodram temalı, sonu bitirilmemiş 3 ayrı konulu (kısmen), 3 ayrı yönetmen tarafından çekilmiş bir yapımdır.
TOKYO hikayesi
Taipei'den karikatürist olmaya gelen ve bunun eğitimini alan Yao bisikletiyle dalgın dalgın giderkene, Karşısına yine Taipei'den gelmiş olan ressam Michiko'ya çarpar.. Lakin Yao nedense yoluna devam eder, zaten Michiko'da çok fazla etrafına bakmamıştır oda dalgındır. Michiko'nun sevdiği adam onu terk edip ispanya'ya gitmiştir.

Bir gece ders'den çıkan Yao herzamanki gibi bisikleti ile evine giderkene yolda bisikletin zinciri atar, tamir için ugraşırken bir resim galerisinde çok hoş bir manzara resmi görür.. Ertesi gün tekrar resme bakmaya geldinde birde ne görsün, resmi yapan kişi Michiko'dur ve o güzel manzara resmine eklemeler yapmıştır, kasvetli bulutlar karanlık bir gökyüzü hemen anlar Yao bu kız mutsuz.. Onu neşelendirmek için gizliden karikatürlerini yapmaya başlar Yao.. bu
nlarıda gizli gizli galerinin camına yapıştırıp saklanır olmuştur. Michiko'da hoşlanmaya başlar ama merak eder kim bu diye .

TAIPEI hikayesi
Ah Si evinde gece gece bir kitaplık yapmaktadır. Yerde yaptığı kitaplık bittiğinde yerinden kaldıramaz, deli olmuştur. Hemen telefona sarılır Tecchan'ı eve çağırır. Garibimde hatun beni evine çağırdı diye düşünerek içecek bir şarap ile Ah Si'ye gelir. Geldiğine geleceğine pişman olmuştur, Ah Si kitaplığı kaldırmasına yardım etmesini istemenin yanısıra boyamasına da yardım etmesini ister..
Tecchan japon olduğundan ikili arasında dil problemi vardır. El kol hareketleri ve kelimeleri yavaş ve tekrar tekrar söylenmesi ile birbirleri ile iletişim kurabilmektedirler.. Bir anda Ah Si'nin eski sevgilisi aklına gelmiştir. Tecchan'a "bana eşlik edermisin" der ve ikili yola koyulup Ah Si'nin eski sevgilisi görmeye giderler.. Ancak eski sevgiliden bir hayı
r gelmez..

SHANGHAI hikayesi
Tokyo'da Çinlilere Japonca öğreten Shuhei okumaya gelmiştir, halkla içiçe olsun diye alt katı bakkal olan bir küçük oda'da kalmaktadır. Odanın sahibesi olan Çinli bayanın Xiao Yun adında küçük güzeller güzeli kızı vardır. Shuhei okumasının yanında ek bir iş olarak bir bar'da çalışmaktadır.
Shuhei'nin Japonya'da bir sevgilisi vardır ama gözden ırak olan gönülden de ırak olur misali kızın ondan ayrılmak istediğini söyleyen bir mektup alır. Shuhei mutsuzdur ama kimseye çaktırmaz, mektubu da yırtar pencereden atar. İşte olay budur ya o yırtılmış parçaları bulan Xiao Yun tek tek parçaları birleştirir ve mektubu çözmeye çalışır. Hatta çevirisini yapamadığı kelimeleri Shuhei bile sorar, Shuhei de farkında olmadan yardım eder tercüme olayına..
Xiao Yun gel zaman git zaman Shuhei'ye karşı melankolik bir aşk beslemektedir ama bunu tabi dile getiremez. Ta ki Shuhei'nin geri döneceği zamana dek.. işte ne oluyorsa zaten orada oluyor muhteşem bir final cümlesi ile aşkını itiraf ediyor..


Sad Movie

Yıl: 2005
ülke: Guney Kore
Film 4 farklı hikayeden oluşuyor ve hepsi ayrı ayrı işlense de birleştiği noktalar vardı;

Birinci Hikaye; İtfaiye eri ile onun sevgilisi arasında adı henüz konmamış birşeyler var ve eleman evlenme teklif etmeye niyetli ancak kader ağlarını örmüş bir kere napalım..
İkinci Hikaye; İşsiz güçsüz genç bir delikanlı markette çalışan bir kızı sevmektedir ancak kız fakirlikten şikayet etmekte ve oğlanın aşkının karın doyurmadığını dile getirmektedir.. eleman da kendi işini kurarak internette "ayrılma ajansı" açar ve ayrılmak isteyen çiftlere yardım etmeye başlar, fakat kader yine ağlarını örmüştür.

Üçüncü Hikaye; İlgisiz bir anne, ilgisiz bir baba ve daha ilkokula giden bir çocuk.. anne ufak bir kaza sonucu hastanelik olur, bu esnada nihayet oğluyla ilgilenmeye başlar ancak kader yine ağlarını örmüştür ve annenin gizli bir hastalığı ortaya çıkar.. o küçük çocuğu tebrik etmek istiyorum, rolünün hakkını vermiş yani..

Son Hikaye ise; bir lunaparkta karakalem resim çizen bir delikanlı ve bir maskot kıyafeti içine saklanmış hem yüzü yanık hem de sağır bir kız.. kız oğlanı sevmektedir ancak yüzünü göstermeye de cesa
reti yoktur.. oğlan da kıza karşı boş değildir ancak gerçeklerden de haberdardır.

A Millionaire's First Love 


Yıl: 2006
Ülke: Guney Kore

Anne babası trafik kazasında ölmüş olan Kang Jae-kyung'u çok zengin olan dedesi büyütür.. 18 yaşına geldiğinde oldukça şımarık ve tüm mirasın tek varisi olarak yaşamaktadır.. Dedesi ölürken tek bir kural koyar, liseyi doğduğu kasabada bitirecek, aksi halde mirası alamayacaktır.. tüm serveti bloke edilen Kang Jae-kyung istemeye istemeye doğduğu kasabaya gider.. Kasaba günlerini geçirirken insanların küçük şeylerle nasıl mutlu olduklarını görür ve tabi hayatının aşkını bulur ancak yine kader ağlarını örer.
3 dakika.....

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder