14 Şubat 2011 Pazartesi

İlk

Bir dağ yamacının kuzey'e bakan tarafında kıyı'ya yakın orta çaplı bir kulubede yaşayan Alex , ailesi ile birlikte balıkçılk yaparak hayatını sürüdüren , biraz içine kapanık biraz neşeli birazda ailesinin sözünü dinleyen esmer tenli hafif kıvırcık saçlı bir gençtir. Haftada bir en çok sevdiği 1974 model kırmızı renkli dodge marka kamyoneti ile kasabaya iner , tuttukları balıkları satar ve sipariş verdikleri yemleri alır.

Yine bir gün sipariş verdikleri yemleri almak için dağ'ın yamacından kasabaya doğru giderken yol kenarında bisiklet ile kaza yapan bir genç kız görür ve durmayarak , yavaşlayıp aşagı doğru yavaşça inerken aklına babasının ona yabancılar hakkında söylediği söz gelir.'Yabancılara hemen güvenme her ne kadar iyi niyetli görünselerde' 100 metre kadar uzaklaştıktan sonra dikiz aynasından kıza bakar ve kendi kendine bir kez olsun yarım etmenin bir zararı olmaz diyerek geri vitese takar , kızın yardımına gider.

Dizinden ve klundan yaralanan kıza yavaşça yaklaşarak siz iyimisiniz der ve kızın söylediklerinden biraz garipleşir. Kız ise önce yavaşladınız sonra ilerleyip geri döndünüz anlayamadım demiştir. Alex ise ilk başta babasını söylediklerini söylemeye tereddüt eder ama kızın masum görüntüsüne ve güzelliğine kapıldığı için söylemenin bir zararı olmaz diyerek babasının sözlerini kıza söyler ve anlayışlı bir cevap gelir anlıyorum diye.

Kızı hafifçe kaldırarak kolunun altına girer ve arabaya binerler.Kasabanın doktoruna giderek pansuman yaptırırlar.Pansumandan sonra Alex kıza adını ve ne işle uğraştığını sorar.Kız ise benim adım Elena ve 3. sınıf öğrencisiyim ve dağcılık bölümü okuyorum der. Kompozisyon ve tanıtım yazısı için dağlarla iç içe olmak isterken başıma bu kaza geldi diyerek hafiften gülümser.Alex , ben bu dağları iyi biliyorum isterseniz size yardımcı olablirim diyerek bir lütufta bulunur.Doktordan çıktıktan sonra kasabada dolaşmaya başlarlar ve kısa bir süre sonra vedalaşarak ayrılarlar.Elena arkasını dönüp giderken arkasından Elena diye seslenen Alex isterseniz telefon numaramı vereyim tekrar dağ yolculuğuna çıkarsanız arayabilirsiniz size her türlü yardımı sağlarım diyerek telefon numarasını verir ve hoşçakal diyerek ayrılırlar.

İşlerini hallettikten sonra evin yolunu tutan alex yol boyunca elenayı düşünen Alex yüzüne mutlu bir ifade takınır.Eve vardığında yarınki tutacakları balıklar için aldığı yemleri yerlerine yerleştirir ve üzerindeki yorgunluğu atmak için kendisine özel olarak yaptığı hasır'a uzanarak dalgalarının sesi eşliğinde uykuya dalar ve Elenayı düşünmeye başlar.

Aradan haftalar geçmiştir ve elena halen aramamıştır.Aklına her ütrlü şey gelen Alex merakına yenik düşerek okuduğu üniversiteye elenayı sormaya gider.Üniersitenin önüne gelen alexin aklına ben acaba doğru yapıyorum düşüncesi gelir.İlk görüşte aşık olabilirmiyim diyerek kendine , yaptığım doğrumu ki acaba diyerek arabayı çalıştırır ve tam gidecekken arabanın camına tık tık diye vuran birisini farkeder.Camı aralayan Alex buyrun birşeymi var nasıl yardımcı olabilirim der. Esmer tenli ve uzun siyah saçlı bir bayan siz Alex olmalısınız diyerek konuşmaya başlar.Alex şaşkın bir yüz ifadesiyle evet benim ama beni nerden tanıyorsunuz ve siz kimsiniz der. Ben Elena nın sınıf arkadaşıyım sizden bahsetmişti ve bende arabanızı ve sizi görünce alex olabileceğinizi düşünerek geldim ki yanılmamışım diyerek elenadan bahseder.

Elenanın geçen hafta babası vefat ettiği için memleketine dönmesi gerekiyordu ve ne zaman döneceğini bilmiyorum ama Elena giderken eğer alex ile görüşebilirsen yaptığı herşey için ona benim adıma teşekkür etmeni istiyorum diyerek ayrılırken Alex'in düşüncesi ise şu yöndeydi Elena babasını kaybettiği için kendini yalnız hissedebiilir adresini alıp onu teselli etmek için yanına gitmek ve onu görmekti. Arabanın yanından uzaklaşan arkadaşının peşinden koşarak elenanın adrresini isteyen Alex, Elenanın yanına gitmek istediğini ve adresi istediğini söyler.

Adresi ısrarlarından sonra alan Alex elenanın yanına gitmek üzere yola çıkmadan önce eve uğrar ve durumu ailesine anlatır.Ailesinden pekde sıcak karşılanmayan bu olay her ne şekilde olursa olsun aklında elenanın yanına gitme isteği vardı.Ertesi gün sabah erkenden yola çıkan Alex bir günlük yolda sonra elenanın bulunduğu yere varır.Elena , Alex'i karşısında görünce çok şaşırır , sevinmiş gibide görünmez acaba bir terslikmi olmuştu.

Elena, Alex'e burda ne işin var diyerek azarlama tonunda seslenir.Alex ise haftalarca aramayınca bende merak ettim okuluna gittim ve bir arkadaşından babanın vefat ettiğini öğrendim adresini arkadaşından alarak geldim azda olsa teselli etmek için. Elena ve Alex in arasında konuşmalar devam ederken ailesi tarafından zorla evlendirilmek istenen nişanlı konumundaki John isimli adam tarafından görülürler.

Elena, Alex'e her ne kadar burdan gitmek zorundasın desede Alex, hayır neler olduğunu bana söyleyene kadar buradayım ve seni terk etmeyeceğim der.Elena Alex'e beni bir günlük tanıyorsun lütfen git burdan sana zarar gelmesini istemiyorum diyerek söylemeye devam ederken , konuşmaya John dahil olur. John , kim bu Elena diye söylerken Alex , kızın kolunu bırak canını yakıyorsun diyerek bağırır ve John , Alex'i itekler ve düşürür.

Elena'yı kolundan tutarak götüren John , Alex'in yerden bulduğu bir sopayla John'un kafasına vurarak yere düşürür , Elenayı sürüklercesine koşturarak arabasına bindirir ve hızlıca uzaklaşırlar.Elenayı eve götürmeden önce dağlık bir alanda arabayı durdurarak Elenaya olan biten herşeyi anlatmasını istediğini söyler.

Orta halli bir yaşantımız var babam bahçe işlerine gider ve annemde kemik erimesi var şimdi ise babam öldü ve benim okul masraflarımıkarşılayacak kimse kalmadı annem ise kasabanın zengini ve topraların yarısının sahibi olan George'un oğlu John ile evlenmemi istiyor ben ise karşı çıktım ama sonra okumak için isteksiz bir evlilik yapacaktım ki hayatım boyunca mutlu olamayacaktım diyerek Alex'e sarılır ve ağlamaya başlar.

Seni karşımda görünce gerçekten azda tanımış olsamda heyecanlandım ve gerçek arkadaşlığın ve sevginin başka hizler uyandırdığını anladım. Şimdi ise bu olaydan sonra george annemi evden çıkaracaktır ve ortada kalaaktır annem için endişeleniyorum lanet olsun olayların böyle olmasını istemezdim ben sadece mutluluk ve okulumu bitirmek istiyorudum diyerek ağlamaya deva eder.Alex ise ilk defa gördüğü ve yaşadğı bu olay karşısında kafası karışmıştı.Alex , Elena artık ağlama bu durumu düzelteceğim merak etme senin mutlu olmanı ve gözlerinin gülmesini istiyorum diyerek Elenanın başını omuzlarına yaslar ve Elenanın evine doğru yola çıkarlar.

Elenanın evine vardıklarında annesinin evde olmadığını farkederler fakat evde dolanırken arka bahçede annesinin sessizce ağladığını duyarlar , hemen arka bahçeye giderler.Annesi Elenaya neden Elena neden böyle olmak zorunda diyerek ağlamaya devam eder.Elena , anne ben mutlu olmak istiyorum ben senin kızınım sende benim mutlu olduğumu görmek istemezmisin , John ile evlenseydim sadece okulumun bitmesi için bana yardımcı olacaktı ama beni hiç sevmeyecekti ki bende onu sevmeyecektim ben şimdi mutluyum seninde mutlu olman gerekiyor bak gör herşey çok güzel olacak diyerek annesinin boynuna sarılarak sımsıkı annesini sarar ve ağlamaya başlar.

George bizi köyden kovsada bunun üstesinden geleceğiz ve ve ben okulumu bitireceğim diyerek Alex e hadi gidelim birazdan buraya gelirler yola çıkmamız lazım der. Hazırlıkları yaptıktan sonra yola koyulurlar ve Alex , hele bir eve varalım ertesi gün birşeyler düşünürüz hep birlikte babamdanda yardım isterim olmazsa Elenanın okulunu bitirmesi için ne gerekiorsa yaprız diyerek gün batımını izleyerek yola devam ederler.

Ertesi gün olduğunda Alex , Elenanın durumunu ailesine anlatır ve anlayışlı cevaplar alır.Babası her ne kadar ev içerisinde oteriter birisi olsada sonuçta mutlu olacağı kişi öz oğlu olduğu için elinden geleni yapacağını söyler.Elena ve annesinin gözyaşlarını teselli etmek içinde Alex , Elenanın ellerini tutar ve artık sevginin ve aşkın nasıl bir his olduğunu anladığını söyler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder